Dana Lim Pellavaöljykitti
Tanskalainen, laadukkaista raaka-aineista, eli puhtaasta pellavaöljystä ja liidusta valmistettu kitti.
Käytetään lasien kittaukseen sekä pohjustetun puun kittaukseen. Voidaan päälle maalata suoraan pellavaöljymaalilla.
Toimitamme varastossa olevan määrän heti. Voit kuitenkin tilata tuotetta suuremman määrän, jolloin toimitamme loput veloituksettomalla jälkitoimituksella heti kun tuotetta saapuu varastoon lisää
Dana Limin Lasimestarinkitti on lasimestariluokkaa oleva korkealaatuinen kitti, joka on valmistettu puhtaasta pellavaöljystä ja hienoimmista liitulaaduista. Sitä käytetään mm. lasituksessa, kittauksen korjaamisessa ja pohjamaalatun puun tasoittamisessa.
KÄYTTÖOHJE
Esityöt: Poista irtokitti ja pöly, minkä jälkeen alue pohjustetaan.
Levittäminen: Kitti levitetään käsin ja kittiura hienoviimeistellään kittiveitsellä. Työskentelylämpötila 5-40 C astetta.
Kuivumisaika: Kalvo muodostuu tyypillisesti 2-4 viikon kuluttua riippuen ilmanvaihdosta ja sääolosuhteista.
Ylimaalaus: Lasimestarinkitti pitää aina päällemaalata. Puhdasta pellavaöljymaalia voi käyttää heti kittaamisen jälkeen tai odotettava 2-4 viikkoa, jotta kitti hieman kuivuu. Alkydi-öljy-, muovi-alkydi- ja akryylimaalit voidaan sivellä 2-4 viikkoa kittaamisen jälkeen. Maalikerroksen tulee ylettyä n. 1-2 mm lasin päälle.
Puhdistaminen: Tuore kitti voidaan poistaa tärpätillä tai lakkabensiinillä.
Saatavilla koot: 0,375 ml (n. 700 g), 5 kg, 10kg ja 20 kg.
Tällä tuotteella ei ole vielä arvosteluja. Ole ensimmäinen!
Asiakkaat, jotka ostivat tämän tuotteen, ostivat myös seuraavia tuotteita:
Kulmarauta 1897-1960
Kulmarauta, jota on paljon käytetty aina 1960-luvulle saakka. Suomessa hyvin yleinen rintamamiestaloissa.
Pyrstökoukku
Pystökoukku tuuli- ja sormihakojen kiinnitystä varten.
Ottosson Faluninpunainen
Ottosson Färgmakerin perinteinen Faluninpunainen pellavaöljymaali.
Gysinge Pellavaöljysuopa, Alkuperäinen
Gysingen tuttu ja alkuperäinen pellavaöljysuopa. Se perinteinen lattioiden suopakuuraukseen soveltuva…
Ikkunaliimapaperi 100 m
Perinteistä muovitonta ikkunaliimapaperia 100 metrin rullassa.
Gysinge Luonnon Punaokra
Gysinge Centrum för Byggnadsvårdin Luonnon Punaokra pellavaöljymaali. Punaokran käytöllä on pitkät perinteet…