- Uusi
UKU Burgundinpunainen savimaali / savi stucco.
Huomioi; UKU:n tuotteissa savimaali & -stucco ovat täysin samaa tuotetta. Vain pakkauksen etiketissä on eroja. Tilansäästämisen vuoksi, varastoimme tuotetta savimaali pakkauksissa, mutta tuote on siis sisällöltään täysin sama kuin savistucco. Ota vain huomioon eri ohjeissa annetut vesimäärät riippuen siitä, teetkö maalia vai stuccoa.
SAVIMAALI
Savimaali on samettisen matta luonnonmaali, josta jää kevyesti teksturoitu pinta.
UKU-Savimaaleissa on runsas värivalikoima, jotka ovat luoto erilaisia luonnonsavia keskenään yhdistämällä. Valmiiden värien lisäksi voit luoda mieleisiäsi sävyjä lisäämällä pigmenttejä tai sekoittamalla savimaaleja keskenään.
Savimaalit on valmistettu aurinkoenergialla. Niillä on mainio peittokyky ja kermaista savimaalia on helppo levittää niin katto- kuin seinäpinnoille.
UKU Savimaalit antavat pinnoille lämpimän ja luonnonläheisen ilmeen, luoden kodikasta tunnelmaa
Savimaalia on helppo levittää ja se soveltuu kuivien tilojen seinien ja kattojen maalaamiseen. Savimaali toimii myös uunien, takkojen ja liesien rappauspintojen viimeistelyyn. Savimaalilla lopputulos on valoa heijastamaton, pastellisävyinen mattapinta.
Katso tarkemmat käyttöohjeet englanniksi tuotteen liitteistä löytyvästä tiedostosta.
SEKOITUS & RIITTOISUUS:
Kuivatuote, joka sekoitetaan veteen.
1 kg ämpäri: Vettä n. 1,4–1,8 litraa. Riittää n. 5-6m2
5 kg ämpäri: Vettä n. 7–9 litraa. Riittää n. 25–30 m2
10 kg pussi: Vettä n. 14–18 litraa. Riittää n. 50-60m2
Raekoko: 0–0,2 mm
Pakkaus: 1 kg, 5 kg ämpärit, 10 kg paperipussissa/ämpärissä
ALUSTAT
Rappaus: Savi- & kalkkirappaukset, mineraalipohjaiset rappaukset
Kivi: tiili, rakennusbetoni
Rakennuslohkot: Bauroc, Fibo, Columbia
Rakennuslevyt: Huoko-, puukuitu-, kipsi- ym. levymateriaalit
Paperi & pahvi: Pinkopahvi, lumppupaperi
TYÖVÄLINE: Sivellin. Siveltimen pesu vedellä.
SAVI STUCCO
UKU Savi stucco on 100 % luonnollinen ja ympäristöystävällinen viimeistelylaasti, joka pohjautuu eurooppalaiseen stukkoperinteeseen, joka on saanut vaikutteita japanilaisesta estetiikasta. Vain muutamalla ohuella kerroksella syntyy ylellinen, kiiltävä ja kuvioitu pinta.
Savi stucco antaa pinnalle peilipehmeän kuvioidun pinnan, joka luo seinille ylellisen ja elegantin ilmeen
Savi stucco käytetään lähinnä kuivien sisätilojen seinien ja kattojen koristeelliseen viimeistelyyn, mutta se sopii myös uunien, takkojen ja liesin pintojen viimeistelyyn. UKU savi stucco on helppo levittää ja sileän kiiltävän pinnan ansiosta sen huolto on erittäin helppoa.
Stuccoa on saatavana valmiiksi useassa eri värissä, mutta siitä on mahdollisuus luoda loputon määrä sävyjä lisäämällä maaväripigmenttejä tai sekoittamalla erivärisiä stuccoja keskenään. Lastalla levitetty ja käsitelty stuccopinta on luja kuin kivi ja pehmeä kuin silkki.
Katso täältä inspiroiva stucco levitysvideo:
Tuotteen liitteistä löydät tarkemmat käyttöohjeet englanniksi.
ALUSTA: sopii kaikille kuivien sisätilojen imukykyisille rappaus- ja kittipinnoille, jotka on aiemmin käsitelty savi- tai kalkkimarmorinolla.
TYÖVÄLINE: Ohutteräinen lasta metalli- tai muoviterällä
SEKOITUS & RIITTOISUUS:
1 Kg ämpäri: Vettä n. 0,75–0,85 l. Riittää n. 1,6–2,5 m2
5 Kg ämpäri: Vettä n. 3,75–4,25 l. Riittää n. 8–12,5 m2
10 Kg pussi: Vettä n. 7,5–8,5 l. Riittää n. 16–25 m2
Raekoko: 0–0,2 mm
Pakkaus: 1 kg, 5 kg ämpärit, 10 kg pussi/ämpäri
Tilausviitteet
Asioiminen on turvallista, kaikki tietoliikenne on salattua.
Toimitustapoina nouto, postipaketti ja matkahuolto
Kuluttaja-asiakkailla on lakisääteinen 14 päivän palautusoikeus käyttämättömille tuotteille.
Saatat pitää myös